Opublikowano

Windsurfing Jastarnia – tam najlepszy wieje wiatr

Wśród miłośników windsurfingu od lat trwa kitesurfing kontra windsurfing, choć kitesurfing wyraźnie zyskuje na popularności. Niemniej jednak wiele osób wciąż ma trudności z wyborem między tymi dwoma sportami, ponieważ są one zupełnie różne, z różnymi wymaganiami, krzywymi uczenia się i doświadczeniami z jazdy.

1. Kitesurfing vs windsurfing Jastarnia: jakim jesteś uczniem?
Czy jesteś cierpliwym uczniem? A może oczekujesz szybkich rezultatów? Kitesurfing ma wolniejszą i bardziej stromą krzywą uczenia się w porównaniu do windsurfingu. W windsurfingu możesz rozpocząć jazdę po kilku godzinach nauki. Jednak osiągnięcie poziomu, na którym można uprawiać windsurfing Jastarnia w różnych warunkach, może zająć wiele miesięcy. Nauka kitesurfingu do tego stopnia, że ​​jesteś niezależny i możesz jechać pod wiatr, zwykle wymaga ponad 10 godzin nauki i kilku dodatkowych ćwiczeń (zobacz, ile czasu zajmuje nauka kitesurfingu). Krzywa uczenia się jest stroma i czasami frustrująca, ponieważ musisz nauczyć się umiejętności latania, umiejętności gry na desce i koordynacji między nimi. Z drugiej strony osoby uprawiające windsurfing Jastarnia są w stanie niemal natychmiast wstać na deskę i po kilku godzinach nauki jeździć w lekkim lub średnim wietrze. Przy łagodnym wietrze uczący się może samodzielnie uczyć poprzez powtarzające się spadanie i powrót do zdrowia. Natomiast dla bezpieczeństwa niezbędne są lekcje instruktora kitesurfingu – przeczytaj, czy mogę nauczyć się kitesurfingu. W przeciwieństwie do windsurfingu, w którym można uczyć się tylko w wodzie, latanie kitesurfingiem należy najpierw nauczyć się na lądzie. W kitesurfingu, kiedy nauczysz się podstaw i umiesz jeździć pod wiatr, jesteś już prawie gotowy. Przez lata będziesz zasadniczo używać tych samych technik – oprócz nowych trików freestyle i / lub umiejętności jazdy na fali. Natomiast w windsurfingu żeglowanie po płaskiej wodzie przy lekkim wietrze to dopiero początek nauki. Będziesz wtedy musiał nauczyć się szybkiego planowania, używania uprzęży do rozładowywania ramion, używania pasów stóp i zmiany kierunku poprzez halsowanie lub szarpanie siłą. Więc jeśli będziesz biegłym kitesurferem, gdy tylko poczujesz się komfortowo podczas podmuchu wiatru, aby być znakomitym windsurfingiem, musisz stopniowo doskonalić niektóre trudne umiejętności, takie jak robienie startu z wody i przy silnym wietrze, co zajmuje dużo czasu.

2. Kitesurf vs windsurf: jak silny i wysportowany jesteś?
Siła górnej części ciała. Windsurfing Hel wymaga o wiele większej siły, mocy i zwinności, aby osiągnąć wysoki poziom biegłości w porównaniu do kitesurfingu. Kitesurfing hel może zapewnić dobry trening mięśni, ale obejmuje głównie mięśnie rdzenia i nóg, bardzo mało ramion. Podczas windsurfingu potrzebna jest duża siła górnej części ciała, aby zakryć i sterować żaglem – szczególnie dużym, gdy nie używa się uprzęży. W grę wchodzi dużo pracy na ramieniu, dlatego większość zapalonych windsurferów będzie miała nadmiernie rozwinięte przedramiona i biceps. Poruszanie się po planszy wymaga również dużego wysiłku. Z drugiej strony kitesurfing nie wymaga żadnej siły ręki.