Opublikowano

Poszerzanie kanałów kominowych wykona firma „Frezujemy Kominy”

Każda agencja przeciwpożarowa w Polsce zaleca coroczne kontrole, czyszczenie i poszerzanie kanałów kominowych, szczególnie w przypadku domów z kominkami opalanymi drewnem. Być może odszedłeś trochę (lub dużo) dłużej niż rok. A może niedawno przeprowadziłeś się do nowego domu z kominkiem, którego historii nie znasz. W obu przypadkach raz w roku jest właściwy czas na kontrolę komina, podobnie jak za każdym razem, gdy widzisz następujące sześć znaków.

Poznaj problemy, które mogą zwiastować, że będzie trzeba zlecić profesjonalnej firmie poszerzanie kanałów kominowych:
– Woda na podłodze paleniska. Woda dostaje się do systemu przez wadliwą nasadkę kominową lub wyciek w murze kominowym. Woda wpuszczana do konstrukcji komina może z czasem powodować erozję i znaczne uszkodzenia. Dziwne zapachy wydobywające się z kominka. Prawdopodobnie masz nadmiar kreozotu i sadzy w przewodzie kominowym. Te zapachy są najbardziej wyraźne, gdy jest gorąco i wilgotno. Pamiętaj: kreozot jest wysoce łatwopalny i powinien być regularnie czyszczony.

– Dym cofał się do domu. Problemy z rysowaniem są często spowodowane przez przeszkody w kominie. Mogą być wynikiem nagromadzenia kreozotu i sadzy, a także ciał obcych, takich jak liście, gałązki, gniazda małych zwierząt oraz same zwierzęta, które padły w kominie. Dym przenoszący się z powrotem do domu zawiera tlenek węgla, toksynę, która jest niewidoczna, bezwonna i potencjalnie śmiertelna dla ludzi i zwierząt.

– Pękanie lub kruszenie zewnętrznego muru komina. Po rozpoczęciu tego rodzaju obrażeń będzie ono trwało, dopóki komin nie zostanie poważnie zagrożony. Kiedy woda pęka, zamarza i rozszerza się, rozbijając kolejne ściany. Wewnątrz kanału dymowego woda może rozkładać cegły, tworząc miejsce, w którym intensywne ciepło pożarów zetknie się z niezabezpieczonymi obszarami wewnętrznej struktury domu. Dudnienie lub klikanie dźwięków wydobywających się z paleniska. Odgłosy te wskazują na pożar komina, na który należy zawsze natychmiast zareagować. Zgasić ogień w palenisku i zadzwonić pod 911. Po ugaszeniu pożaru (często zdarza się, że małe pożary kominowe gasną same), komin wymaga dokładnej, profesjonalnej kontroli w celu ustalenia zakresu wszelkich szkód spowodowanych przez pożar.

– Kontrola komina i odbarwienie komina. Białe, zielone, czarne, niebieskie i czerwonawe zabarwienie na zewnątrz komina może wskazywać na szereg problemów, niektóre drobne, niektóre bardziej niż drobne. Przyczyny plam obejmują parowanie wody, pleśń, rdzę i sadzę / kreozot. Jest to sześć znaków wskazujących na natychmiastową potrzebę kontroli komina przez wykwalifikowanego, certyfikowanego kominiarza. Profesjonalni technicy dysponują narzędziami, sprzętem i praktycznym doświadczeniem, aby zdiagnozować wszelkie problemy z kominem i szybko rozpocząć poszerzanie kanałów kominowych, czyszczenie, naprawy lub wymianę części.